Қадимий ва классик шарқ иқтисодиёти олий мактаби институти "Россияда Мусулмон олами" деб номланган магистратура дастурига биринчи талабаларни қабул қилиши тўғрисида хабар берди.
Ушбу янги дастурда талабалар Россия империяси, СССР ва ҳозирги Россиядаги мусулмонлар ҳаётини ўрганадилар. Биринчи гуруҳга йигирма киши қабул қилинади. Улардан ўн бештаси Иқтисодиёт Олий мактаби ҳисобидан, бештаси эса шартнома асосида ўқиш имкониятига эга бўладилар.
Янги магистрлик дастурининг ўзига хос хусусияти шундаки, унда асосан гуманитар фанлар, ислом тарихи ва исломшунослик таълими, шунингдек, Россия таркибидаги мусулмон жамиятлари ҳақида таълим берилади. Талабалар бу ерда араб, форс, турк, татар тилларини чуқур ўрганиш имкониятига эга бўладилар.
Магистрлик дастурини тугатган талабалар жамиятнинг турли ижтимоий соҳаларида билимларини қўллаш ҳамда касбий даражаларини ошириш имконига эга бўладилар. Бу таълим ва илмий тадқиқот, давлат ва хусусий ташкилотларда эксперт ва маслаҳатчи сифатида ишлаш имкони деганидир. Ҳозирда бундай юқори даражадаги мутахассисларга оммавий ахборот воситалари, нашриётлар, маданий-маърифий муассасаларда эҳтиёж бор.
Дастур илмий раҳбари Ольга Бессмертная шундай дейди: "Ислом доимо изланишлар маркази бўлган. Aйниқса Исломнинг глобал дунёга қандай мослашиши муҳимдир".